Loading

Joga to dyscyplina samodoskonalenia, zarówno proces jak i cel, praktyka ascezy oraz medytacji. Słowo "joga " wywodzi się z języka starożytnych Indii (sanskrytu) i oznacza "łączyć", "jednoczyć" . Człowiek podejmujący ów trud zjednoczenia całej swojej istoty w jedną spójną całość, zwie się joginem. Powoli poznaje niezmienną rzeczywistość nieograniczoną czasem, przestrzenią i przyczyną.

Joga wg metody Sivanandy nazywana jest również jogą integralną ponieważ jej podejście jest holistyczne: pokazuje drogę dzięki której można wzmocnić i zharmonizować ciało, umysł i duszę.Należy do jednej z czterech głównych "gałęzi" jogi- hatha jogi. Skupia się ona głównie na asanach (fizycznej ale również mentalnej postawie ciała), procesach oczyszczających (krija) oraz pracy z oddechem (pranayama). Dostosowana jest do ludzi ukształtowanych przez warunki cywilizacji zachodniej.

Joga wg metody Sivanandy zasadza się na 5 głównych punktach:

  1. Prawidłowe ćwiczenia - asany
  2. Prawidłowe oddychanie - pranayamy
  3. Prawidłowa relaksacja
  4. Odpowiednia dieta
  5. Pozytywne myślenie i medytacja (Vedanta i Dhyana)

Zajęcia trwają 1,5 godziny. Praktykujemy asany, pranayamy, relaksacje oraz elementy medytacji. Odpowiedni dobór i sekwencja asan pozwala uzyskać maksymalne korzyści z praktyki wpływając na całe ciało (również gruczoły dokrewne i narządy wewnętrzne). Wykonywane z pełną uwagą i świadomością oddechu wpływają na nasz umysł i wyższe jego władze.

Pierwszym owocem jogi jest spokój umysłu, który rodzi się wewnątrz nas. Nie jest zależny od świata zjawiskowego, który podlega zmianom. Gdy umył jest spokojny możemy widzieć więcej i w szerszej perspektywie. Ugruntowuje się zdolność rozróżniania, którego ostatnim i wyzwalającym pytaniem jest: Kim jestem?

Praktyka jogi ma wiele poziomów. Możesz urwać skrawek dotyczący ciała, ale możesz sięgnąć również do bardziej subtelnych płaszczyzn (nauka, filozofia, postawa życiowa). Dla jednych ogranicza się do zajęć raz w tygodniu, dla innych wypełnia ona każdą chwilę życia. Wytrwałość, wiara w osiągnięcie celu oraz radość z praktyki to klucz do sukcesu.

"Zdrowie jest skarbem, pokój umysłu szczęściem. Joga wskazuje drogę."- Swami Vushnudevananda

Zajęcia jogi - dla wszystkich - instruktor dopasowuje poziom zajęć do umiejętności grupy (1,5h - 20 zł)