Loading

STACHURIADA 2013

W listopadzie ubiegłego roku w „Wilczej Jamie” w Smolniku nad Sanem, odbyło się wyjątkowe spotkanie - Warsztat Poezji Czynnej im. Edwarda Stachury. Kilkunastu młodych artystów pracowało nad przygotowaniem programu poezji śpiewanej w oparciu o teksty Edwarda Stachury z muzyką Romana Kołakowskiego.

 

Finałem bieszczadzkich warsztatów był koncert „Nocne czuwanie poetyckie”, który miał miejsce  30 listopada. Wspólnie z uczestnikami  warsztatów wystąpili: Mirosław Czyżykiewicz i Jan Kondrak,

Druga część projektu , czyli koncert galowy „Fabula Rasa” odbyła się w Toruniu, w dniu 7 grudnia 2012 roku, w Teatrze „Baj Pomorski”.

Dlaczego właśnie w Toruniu, w województwie kujawsko-pomorskim? Głównym powodem jest to, że  dla Stachury Kujawy były małą ojczyzną ,  a w środowisku artystycznym i uniwersyteckim Torunia Stachura był stałym gościem.

Projekt „Stachura” okazał się czymś wyjątkowym. W codziennym krzykliwym zagonieniu, piękno i mądrość słów poety wraz z wysokim poziomem artystycznym uczestników koncertu, było jakby zjawiskiem spoza realnego świata. A w połączeniu z atmosferą „Wilczej Jamy” stało się wydarzeniem które musi trwać….i trwa.

Piosenki z koncertu zostały nagrane w studiu i zostaną wydane w postaci płyty.

Poza tym -  już 30 listopada 2013 roku, w tym samym miejscu, czyli w Wilczej Jamie” w Smolniku, wraz z opiekunami artystycznymi: Krystyną Kozanecką, Romanem Kołakowskim i zespołem pod kierunkiem Adama Skrzypka,  zaprezentuje się kolejna grupa młodych i uzdolnionych wykonawców. Wraz z nimi wystąpią: Marta Bizoń i Mariusz Lubomski.

Nocne Czuwanie Poetyckie rozpocznie się o godzinie 20.00

Zapraszamy wszystkich – wstęp wolny!

Z Bieszczad (podobnie jak w zeszłym roku) przejedziemy na północ, do Torunia, na koncert galowy, który  odbędzie się 5 grudnia w Teatrze Baj Pomorski.

Do zobaczenia!